WIĘZIENNA CODZIENNOŚĆ.

Ponad 1600 osób odwiedziło w dniach 13 i 14 maja były Areszt Śledczy w Zabrzu w ramach akcji pod tytułem „Więzienna codzienność”. Pod tą nazwą kryła się możliwość zwiedzania zabrzańskiego Aresztu przez osoby na co dzień nie związane ze Służbą Więzienną. Co ważne w rolę „przewodników” wcielili się funkcjonariusze czynnej służby, jak i emerytowani funkcjonariusze służący w tej jednostce oraz ich koleżanki i koledzy z innych ościennych jednostek penitencjarnych. Zainteresowanie zwiedzaniem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów, a odwiedzający mogli z „pierwszej ręki’ dowiedzieć się ciekawych rzeczy o charakterze pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej, warunkach odbywania tymczasowego aresztowania oraz uzyskać wiele innych informacji, jak np.: jakie filmy kręcono w murach byłego Aresztu.

Kolejna edycja „Więziennej codzienności” to inicjatywa Zarządu Okręgowego NSZZF i PW w Katowicach realizowana przy wsparciu Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach.

Ocalić od zapomnienia

Zapraszamy na niezwykłą sesję naukową poświęconą historii więziennictwa! W programie ciekawe prezentacje i wystawy towarzyszące. To doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę i poznać ciekawe fakty z przeszłości. Do zobaczenia na sesji!

SZANOWNE KOLEŻANKI i KOLEDZY

Zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary nadziei i miłości oraz wzajemnego zrozumienia i życzliwości

życzy

Tomasz Walaszczyk
Przewodniczący
Zarządu Okręgowego
NSZZF i PW
w Katowicach

Ambasador Polskiego Czarnego Krzyża

Członek Okręgowej Komisji Rewizyjnej NSZZFi PW, a jednocześnie Koordynator ds. Pamięci i Tożsamości Historycznej Sylwester Drozdowski w uznaniu zasług dla troski o historię Rzeczypospolitej oraz upamiętnianiu poległych w Polsce i na kresach wschodnich podczas obrony Ojczyzny, a także dla dobra rozwoju kultury i patriotyzmu, długoletnie zaangażowanie w budowaniu wspólnoty chrześcijańskiej i europejskiej odebrał nadane w Warszawie dnia 15 stycznia 2023 roku odznaczenie – Order za Zasługi dla Polskiego Czarnego Krzyża, przyznany przez Zarząd Główny oraz Radę Polskiego Czarnego Krzyża – Stowarzyszenie Pamięci Historii Tradycji Kultury i Rozwoju. Odznaczenie wręczył Prasident Organisation Prof.w. Dr.h.c.med. Łukasz Karol Uliasz, przyznając odznaczonemu tytuł Ambasadora Polskiego Czarnego Krzyża.

Sylwester Drozdowski jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego o. Katowice, pomysłodawcą utworzenia przy OISW w Katowicach Sekcji Historii Więziennictwa PTH, kustoszem Izby Śląskiego Więziennictwa na Zamku Piastowskim w Raciborzu z ramienia OISW Katowice. Utworzył również nieformalną grupę Straż Więzienna II RP, w której zrzesza ponad 300 osób. Publikuje na łamach Forum Penitencjarnego, za co został wyróżniony przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

„PUCHAR PRZECHODNI dla DRUŻYNY z ARESZTU ŚLEDCZEGO w MYSŁOWICACH”.

Puchar przechodni Przewodniczącego Zarządu Okręgowego NSZZF i PW w Katowicach powędrował do drużyny z Aresztu Śledczego w Mysłowicach, która w dniu 18 lutego bieżącego roku została zwycięzcą Mistrzostw w Futsalu okręgu katowickiego. W turnieju brało udział 12 drużyn z naszego okręgu, a na niższych stopniach podium stanęły drużyny z Zakładu Karnego w Jastrzębiu – Zdroju oraz z Zakładu Karnego w Raciborzu.
Zwycięzcom turnieju oraz wszystkim drużynom biorącym udział w mistrzostwach serdecznie gratuluję. 

Tomasz Walaszczyk

Przewodniczący
Zarządu Okręgowego
NSZZF i PW 
w Katowicach 

I Pielgrzymka do Grobu św. Pawła Apostoła Patrona Służby Więziennej

W odpowiedzi na zaproszenie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej oraz Naczelnego Kapelana Więziennictwa w dniu 28 września 2022 roku, członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa – Zarządu Okręgowego w Katowicach oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej uczestniczyli w audiencji generalnej na Piazza San Pietro – Placu św.Piotra w Watykanie przed Basilica Papale di San Pietro – Bazyliką św. Piotra.

Czytaj dalej

Piknik rodzinny

W dniu 30 czerwca 2022 funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Tarnowskich Górach mieli okazję uczestniczyć w Pikniku Rodzinnym organizowanym w Przytulisko Centrum Rekreacyjno Szkoleniowo Terapeutyczne.

Przebywanie ze zwierzętami, obcowanie z naturą jest dla człowieka przeżyciem w pełni relaksującym dzięki czemu wywołuje uczucie szczęścia, siły i zdrowia. W Przytulisku rodziny funkcjonariuszy mogły zobaczyć z bliska przyjaźnie nastawione zwierzęta – kury, kaczki, króliki, kuce, alpaki a także psy i koty. Podczas zabawy dzieci miały okazję pokarmić, pogłaskać, ale co najważniejsze zobaczyć wszystkie zwierzęta gospodarskie na żywo – co zwierzęta jedzą i jakie odgłosy wydają.

Piknik rodzinny został zorganizowany przez Zarząd Terenowy NSZZ FiPW w Tarnowskich Górach dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Okręgowego w Katowicach.

Wizyta katowickiej delegacji NSZZF i PW na północy Polski – część II.

Kontynuacją podróży po północnej części Polski był udział drużyny Zarządu Okręgowego NSZZF i PW w Katowicach w VI Mistrzostwach Polski Służby Więziennej – Turnieju Smoczych Łodzi, które odbyły się w dniu 11 czerwca 2022 roku w Malborku, na wodach rzeki Nogat.
W pięknej scenerii, „u stóp” malborskiego zamku odbyły się wyścigi smoczych łodzi, w których drużyna z okręgu katowickiego występowała w roli debiutanta. Walka o zajęcie jak najlepszego miejsca w grupie zgłoszonych drużyn była bardzo zażarta, jednak mimo wielkiego wkładu woli walki i ambicji katowicka drużyna musiała uznać wyższość bardziej doświadczonych załóg m. in. ze Sztumu, Torunia, Malborka czy Grudziądza. Nie mniej jednak sama rywalizacja i udział w zawodach przyniosły dużo radości i były ciekawym przeżyciem dla gości z południa Polski, a także okazją do spotkania się   z koleżankami i kolegami związkowcami z okręgu bydgoskiego i gdańskiego.

Tekst: Tomasz Walaszczyk
Zdjęcia: Tomasz Walaszczyk, Grzegorz Ołdak 

Wizyta katowickiej delegacji NSZZF i PW na północy Polski – część I. 

W dniu 10 czerwca bieżącego roku członkowie Zarządu Okręgowego i Okręgowej Komisji Rewizyjnej NSZZF i PW w Katowicach wzięli udział w XXXI Ogólnopolskim i XVIII Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Więziennej Sztum 2022
„Sztuka zza Krat”

Sztumski konkurs to najstarsze tego typu przedsięwzięcie w penitencjarnej Polsce. Organizatorem wydarzenia jest Zakład Karny w Sztumie oraz Sztumskie Centrum Kultury. Celem przeglądu jest popularyzacja twórczości więziennej jako elementu resocjalizacji, wspieranie artystycznej refleksji, wrażliwości, potrzeby samorealizacji oraz szeroko pojęta aktywizacja kulturalna środowiska więziennego. To penitencjarne święto kultury i sztuki zza krat jest tylko i wyłącznie efektem ogromnego zaangażowania wielu funkcjonariuszy Służby Więziennej, wychowawców, terapeutów, psychologów, którzy na co dzień pracują z osadzonymi i wspierają ich w rozwijaniu artystycznych zainteresowań.

Była to kolejna inicjatywa podjęta w ramach współpracy Zarządu Okręgowego NSZZF i PW w Katowicach i Zarządu Okręgowego NSZZF i PW w Gdańsku.

Tekst: Radosław Drozdowski
Zdjęcia: Radosław Drozdowski, Grzegorz Ołdak